דף הבית » Blog » התמודדות יוון עם משבר הקורונה

התמודדות יוון עם משבר הקורונה

יוון בתקופת הקורונה

יוון, כמו גם מדינות רבות בעולם, נפגעה ממשבר הקורונה, וזאת בדיוק כאשר החלה להתאושש משמונה שנים של משבר כלכלי. משבר הקורונה פגע בענפים שונים, אך בעיקר בתחום התיירות אשר משחק תפקיד חשוב בכלכלת יוון. למעלה מ 20% מהתמ“ג ביוון הוא תרומה ישירה של ענף התיירות המפותח במדינה, ענף אשר בשנים האחרונות מתקרב ל 30 מיליון תיירים בשנה! משבר הקורונה הביא לירידה דרמטית בתיירות והיוונים בהחלט מרגישים זאת בכיס. 

ב 26 בפברואר 2020 התגלו ביוון המקרים הראשונים של וירוס הקורונה, מה שהוביל בסופו של דבר להגבלות תנועה משמעותיות אשר הוטלו על תושבי המדינה כחודש מאוחר יותר. בפועל הוכרז סגר מלא, בדומה לזה שהוטל בישראל, ויש אשר אומרים אף מחמיר יותר מכיוון שכל אזרח נאלץ להודיע לרשויות כאשר יצא מביתו. בסופו של דבר יוון הצליחה להתמודד בהצלחה עם מגפת הקורונה, בלמה את ההידבקות ושמרה על אחוזי תמותה נמוכים. מה שאפשר ליוון בסופו של דבר להיות בין המדינות הראשונות אשר הקלו את ההגבלות והחלו להיפתח לתנועת תיירים בצורה מבוקרת וזהירה. 

מספר הנדבקים באירופה על 100 אלף תושבים

ארגון ה OECD תיאר את ההתמודדות של יוון עם משבר הקורונה כמהירה ויעילה(Swift and Effective) . על פי הסקר הכלכלי שביצע הארגון, הוא שיבח את ממשלת יוון אשר נקטה בצעדים לחזק את מערכת הבריאות ולתמוך בעסקים, והסתגלה במהירות למצב החדש. הארגון גם שיבח את ממשלת יוון על צעדי דיגיטציה (ייעול השירותים הציבוריים באמצעות האינטרנט ומתן שירות מקוון), אשר החלו עוד לפני משבר הקורונה. תהליכים אלו הניחו את התשתיות אשר סייעו ליוון להסתגל במהירות למצב ולשמור את שגרת השירותים הציבוריים גם בימי הקורונה. 

משבר הקורונה חושף את חולשותיה של יוון ויוצר הזדמנות

אך למרות ההתמודדות המוצלחת של יוון עם משבר הקורונה, הבעיות עדיין קיימות. במרכז הבעיות ניתן להזכיר את ההלוואות הלא מתפקדות (Non-Performing Loans) אשר הפכו להיות בעיה חמורה יותר כאשר עסקים רבים אינם מתפקדים וסובלים ממשבר בתזרים המזומנים. 

משבר הקורונה גם חשף והעלה מודעות לבעיות שונות אשר איתן מתמודדות יוון. אחת מהבעיות של יוון היא הרמות הגבוהות של זיהום האוויר בערים הגדולות, דבר אשר הגביר את הסכנות הבריאותיות של אלו אשר נדבקו בנגיף. איום הקורונה העלה את המודעות הציבורית והפוליטית לנושא וישנה ציפייה לתכניות לאומיות אשר יביאו לשיפור איכות האוויר בערי יוון, בעיקר באתונה, דבר אשר רק יטיב עם תושבי הערים, התיירים והמשקיעים. 

יוון משבר קורונה

משבר הקורונה אמנם פגע קשה בכלכלת יוון, אך הוא לא שינה דבר מהפוטנציאל של המדינה, בדיוק להפך, הוא פתח חלון הזדמנויות חדש. יון היא אותה מדינה נפלאה, השופעת באיים קסומים וחופים לבנים ושפע של אתרי תיירות. היא לא איבדה מהקסם והתיירים, כמו גם הסטודנטים הזרים, משתוקקים לחזור אליה וזהו רק עניין של זמן עד שנתגבר על משבר הקורונה והתיירות תחזור לתפקד במלוא עצמתה. דווקא ההאטה הכלכלית יוצרת הזדמנויות חדשות להשקעות נדל“ן ביוון, זאת מכיוון שהמשבר הכלכלי גרם לקשיי נזילות לעסקים רבים אשר נאלצים לממש נכסים. 

יוון היא אחת המדינות המעניינות ביותר בסצינת הנדל“ן העולמית, ובאופן טבעי היא מושכת משקיעים מכל העולם אשר מחפשים אחר הזדמנויות נדל“ן משתלמות. יוון מציעה יתרונות רבים למשקיעי הנדל“ן הישראלי, אשר מתקשים להשיג תוצאות טובות בשוק המקומי ויכולים למצוא הזדמנות השקעה מושלמת במדינה זו. לא רק שמדובר במדינה המלאה בהזדמנויות ופרויקטים מפיקי תשואה ברמות מחיר שונות, יוון גם נמצאת כאן ממש מעבר לפינה – במרחק של טיסה קצרצרה, דבר אשר יכול להקל על השקעות וניהול נכסים מעבר לים. 

Summary
התמודדות יוון עם משבר הקורונה
Article Name
התמודדות יוון עם משבר הקורונה
Description
כתבה על התמודדות היעילה של יוון אל מול נגיף הקורונה
Author
Publisher Name
Greece-nadlan.co.il
Publisher Logo