דף הבית » Blog » נדל"ן בכרתים – מדריך למשקיע

נדל"ן בכרתים – מדריך למשקיע

השקעות בכרתים

השקעה ביוון בכלל ובכרתים בפרט מעניינת מאוד משקיעים מישראל. השילוב של מחירים נוחים, קרבה יחסית לישראל, מזג אוויר מצוין ואווירה ידידותית, מסביר חלק מהעניין אך לא את כולו. אם נדלן בכרתים מעניין אתכם, הכנו מדריך מעולה למשקיע המתחיל. הדברים עשויים לעניין אתכם מאוד גם אם אתם כבר מחזיקים נכסים להשקעה, בארץ או במקומות ביוון או בעולם. 

כרתים, נעים להכיר 

יוון היא מדינה בעלת איים רבים. כרתים הוא ללא ספק אחד האיים המרכזיים, המוכרים והמתויירים ביותר במדינה. אוכלוסיית האי מונה מאות אלפי אנשים, הוא אחד הגדולים ביותר בים התיכון ונהוג לחלק אותו ל-4 חלקים מובחנים. חאניה, הרקליון (אחד ממוקדי התיירות הכי גדולים של יוון לצד מרכז אתונה), לסיטי ורתימנו. עדויות להיסטוריה של התיישבות באי קיימות מעל 4000 שנה. בכרתים כמה שדות תעופה ונמלים, אטרקציות שונות, חופים מרהיבים והתוצאה – התיירות משגשגת מאוד. מזג האוויר נוח והאווירה הכללית נחשבת לרוגעת ושליווה. זה לא המקום לחפש בו מרכזי קניות שוקקים וענקיים, אך איכות חיים גבוהה – בהחלט כן. אגב למשקיעים בסכומים של מעל רבע מיליון אירו יש אפשרות לקבל ויזה מקומית (ויזה זהב). 

השקעות בכרתים

באדיבות www.postingtravel.com

הבדלים בין נכסים ישנים לחדשים בכרתים

למתעניינים בביצוע השקעות בכרתים חשוב לדעת כי קיימים הבדלים מהותיים בין אזורים עתיקים לבין אזורים מודרניים וחדשים, לעיתים באותה העיר עצמה. לדוגמה, בחאניה העתיקה אפשר להתרשם מאין ספור סמטאות מפותלות, עם מבנים בני מאות שנים ששופצו ועדיין עומדים יפה מאוד גם כיום. האזורים העתיקים הללו מאופיינים באדריכלות מסיבית, קרבה מרובה בין הבתים ומעט מאוד חניה. בחלקה החדש של העיר, שמייצגת גם אזורים מתפתחים אחרים באי, מבנים יחסית מודרניים, בני עשרים עד ארבעים שנה. הבניה בסגנון יותר מרווח. בשכונות החדשות אפשר לראות פחות תיירים ויותר מקומיים. 

כמשקיעים, טוב לדעת שבחלקים העתיקים אפשר למצוא למכירה כיום היצע יפה של בתי אבן גדולים, בעלי קומות. בחלק מהבתים ישנן תוספות מאוחרות יותר או שיפורים. נכסים באזורים הללו יכולים להיות מועמדים טובים להשבחה. משקיעים יכולים לשקול לרכוש נכס גדול ובעל קומות, שמתאים בהינתן האישורים הנחוצים גם לפיצול. בשכונות החדשות מגוון רחב של נכסים מודרניים יחסית. יש לציין שלא כולם באותה רמת תחזוקה. המשקיע יכול לבחור בין נכס שמתאים להשכרה מידית לבין נכס שלפני כן צריך לשפץ (שיפוץ עמוק או קוסמטי, בהתאם למצב). 

חאניה כרתים

חאניה כרתים, באדיבות www.postingtravel.com

עד כמה השקעה בכרתים נחשבת למשתלמת 

המשבר הכלכלי שעבר על יוון כולה ושיאו היה בשנים 2008 – 2009 השפיע גם על מחירי הנכסים בכרתים. במידה מסוימת, ההשפעה לא הייתה זהה למתרחש בנכסים באתונה, ובכל זאת מחירי הנדלן עדיין מציגים הזדמנות טובה מאוד. מחירי הנכסים נמוכים במידה משמעותית מאוד ביחס למקובל בישראל כך שגם מי שלא חולם על השקעה בנדלן בארץ יכול להרשות לעצמו להשיג נכס מניב בכרתים. במשך די הרבה שנים לאחר 2008 המשיכו מחירי הנכסים בכרתים לרדת. הירידה המצטברת הגיעה לעשרות אחוזים. משמעות הדבר היא שכיום עדיין המחירים נחשבים למתאימים מאוד להשקעה. למעשה, נכס באי היווני הגדול והמיוחד עשוי להיות יותר משתלם גם בהשוואה להמון נכסים המוצעים כיום במדינות מרכזיות באירופה (למשל ספרד, איטליה, גרמניה וכו'). ניתן למצוא נכסים במחירים הנמוכים פי שניים ואפילו פי שלוש, במונחי של עלות למטר רבוע. 

נדלן בכרתים

באדיבות www.postingtravel.com

חוקי הבניה בכרתים מבטיחים את ערך הנכסים 

כרתים מאופיינת במעל 300 ימים שמשיים בשנה. מזג האוויר נוח תמיד והתיירות בדרך כלל משגשגת. נכס להשקעה יכול להיות מופנה להשכרה למקומיים אך מקובל מאוד להשכיר לתיירים אירופאים או לתיירים שמגיעים ממדינות אחרות לתקופות קצרות או ממושכות. אחד החששות של משקיעים הוא מפני פיתוח מואץ של סביבת הנכס, שתביא להורדת ערך הנכס. המדיניות המקובלת בכרתים היא להמעיט במתן אישורים לבניה שפוגעת בקו הנוף, בחופים או באיכות החיים בכלל. בניגוד להרבה ממדינות אירופה השונות, הבניה הנמוכה יחסית לא צפויה לעבור פיתוח מואץ וזו עובדה שמבטיחה למשקיעים שקט נפשי. התיירות צפויה להמשיך לשגשג בין היתר בזכות עלויות מחיה נמוכות מאוד ואיכות חיים המשולבת עם אטרקציות ושלווה. המקומיים מקפידים על ניקיון החופים ועל שימור האתרים השונים. 

איך לחשב את עלות ההשקעה האמיתית בכרתים 

מחירי הנכסים השונים בכרתים נעים בטווח רחב למדי. עובדה זו מאפשרת לכל משקיע לכוון את ההשקעה למה שרצוי לו. אך חשוב לנו להעיר את תשומת ליבו של המשקיע המתחיל שמחיר הנכס כפי שמוצג על ידי המוכר או סוכן הנדלן המקומי איננו מגלם את ערך ההשקעה הסופי. יש להביא בחשבון עלויות של עורך דין, רישום הנכס, טיפול במשרד המקרקעין המקומי, עלויות נוטריון מקומי, הוצאות מיסוי ישירות וכדומה. אפשר להביא בחשבון תוספת של 5 – 15 אחוז מעלות ההשקעה. כמובן, זה משהו אחר אם רוכשים נכס להשבחה. ניתן לרכוש נכסים בכרתים שדורשים שיפוץ מסיבי, אך עלויות הרכישה נמוכות במיוחד. לאחר ההשבחה, ערך הנכס עולה באופן ניכר. 

חשיבות הביקוש המגוון להשכרה בכרתים 

אם נוציא מהכלל את תקופת הקורונה, הרי שהתיירות ביוון כולה רשמה גידול של יותר מ-10 אחוז לשנה, בשנים האחרונות. התיירות הגואה מביאה עימה ביקוש עצום להשכרה של בתי נופש, דירות נופש ויחידות דיור. הביקוש להשכרה בכרתים מגוון מאוד והוא מגיע מרחבי העולם. תיירים רבים מישראל מעדיפים לשכור נכס לתקופה קצרה והם לא היחידים. תיירות במספרים עצומים מגיעה מלב אירופה, מארצות הברית וגם הרוסים מאוד אוהבים את התנאים במקום. עבור משקיע ישראלי, יש לכך חשיבות עצומה. הדבר מעלה את הסיכוי לכך שהנכס יהיה מושכר לתקופות ארוכות ובאופן מצטבר. 

האם נכס טוב בכרתים נמכר במחיר אפשרי?

על מנת לאתר אפשרויות השקעה טובות, כדאי להגדיר את סכום ההשקעה שאליו אתם מכוונים. חברה המנהלת קשרים עם אנשי נדלן בכרתים יכולה לסייע לכם לאתר הזדמנויות לרכישה, כמעט בכל סדר גודל של השקעה הרצוי לכם. ניקח לדוגמא נכסים בטווח היותר זול. משקיעים עשויים לשאול האם כיום אפשר לשים את האצבע על נכסים קונקרטיים בכרתים, שמוצעים במחיר אפשרי ומגלמים סיכוי טוב לתשואה מצוינת. מבדיקה עדכנית של נכסים ממשיים מרחבי כרתים בערים השונות עולה כי אם אתם חותרים להשקעה במחירים של 300 – 500 אלף ₪, גם זה אפשרי. לדוגמא, קיים היצע לא קטן של דירות שניים או שלושה חדרים במחירים כאלה. 

כרתים עם הכוונה מקצועית, גם למשקיעים חסרי ניסיון 

כמשקיעים בתחילת הדרך, חשוב לכם להגדיר כשאתם נפגשים עם חברה לליווי משקיעים בכרתים כמה דברים מעבר לסך ההשקעה. למשל מהו טווח ההשקעה מבחינת זמן. נכסים מסוימים מתאימים מאוד להשקעה לטווח ארוך ואילו נכסים אחרים מתאימים להשקעה קצרה יותר (שנתיים – שלוש). נכסים להשקעה קצרת טווח מצריכים זיהוי של הזדמנויות, אפשרות של השבחה וכן השפעות מקומיות של תוכניות השקעה מקומיות ושכונות במגמת פריחה. בכרתים ניתן למצוא את הכל – נכסים למכירה עם ריהוט מלא, נכסים המצריכים שיפוץ, דירות קטנות ווילות גדולות בסמיכות לחוף. עם ליווי מקצוע באיתור נכסים, עם ליווי משפטי, ייעוץ בענייני מיסוי וטיפול באחזקת הנכס, כרתים יכולה להיות המקום הנכון, גם למשקיע ללא יותר מדי ניסיון. 

מחפשים להשקיע בכרתים ובאיי יוון  בראש שקט? גריס נדל"ן תאתר לך נכסי נדל"ן אטרקטיביים בכל טווחי המחירים ותנהל לך את הנכס בשוטף.