דף הבית » Blog » סלוניקי יוון על קצה המזלג

סלוניקי יוון על קצה המזלג

סלוניקי יוון

כמו ערים רבות ביוון, וכמו המדינה כולה, יש לה היסטוריה ארוכה אשר מתחילה בימי העת העתיקה, בימים בה סלוניקי הייתה צומת תחבורה חשוב בדרך מרומא לביזנטיון (היום תורכיה). סלוניקי המודרנית היא עיר עם כ 400 אלף תושבים, ובזכות היותה עיר נמל התפתחו בה תעשיות שונות. בסלוניקי תוכלו למצוא תעשיות פלדה, נפט, טקסטיל ותעשיות המעבדות תוצרת חקלאית. זוהי עיר של מוסדות שלטון, תעשייה, ספנות, תיירות ומוסדות חינוך. 

למרות שמודבר בעיר עתיקה, מרכז העיר הוא חדש יחסית. הסיבה לכך היא שהוא נבנה לאחר השריפה הגדולה של 1917, שריפה אשר כילתה את רוב העיר. לאחר השרפה אדריכלים תכננו מחדש את מרכז העיר תוך כדי מחשבה על תכנון עירוני נכון. 

סלוניקי היא גם עיר תיירותית המציעה למבקרים בה רצועת חוף, רחובות נעימים המלאים בבתי קפה וטברנות, היסטוריה וארכיטקטורה. בין האטרקציות התיירותיות המרכזיות של סלוניקי ניתן להזכיר את המגדל הלבן, החמאם הטורקי, המוזאון הארכאולוגי, הטיילת הנהדרת ו 3 אתרי מורשת עולמית: קשת גלריוס והרוטנדה; כנסיית האגיוס דמטריוס וכנסיית האגיה סופייה. תיירים רבים מגיעים לבקר בסלוניקי והאזור, או עוברים בה בתור שער הכניסה ליוון (בזכות שדה התעופה הבין לאומי אשר פועל בעיר). 

מבחינת מזג האוויר, בסלוניקי אתם צפויים להרגיש כמו בבית. הקיץ מאוד דומה לקיץ הישראלי, למרות שהסתיו והחורף קרירים יותר. אך יש כאן ימי שמש מרובים כפי שהייתם מצפים מעיר ים תיכונית.

סלוניקי יוון נוף

היסטוריה יהודית בסלוניקי

לסלוניקי היסטוריה יהודית עשירה מאוד. היהודים הגיעו לכאו עוד בתקופות קדומות, אך לאחד גירוש ספרד ופורטוגל, כאשר יוון הייתה תחת השלטון העות‘ומאני, יהודים רבים מספרד ופורטוגל מצאו כאן בית והעיר הפכה למרכז יהודי חשוב. היהודים היו רוב בעיר ואפילו הנמל, נסגר בשבתות. במהלך מלחמת העולם השניה פלשו לכאן הגרמנים ומכונת ההשמדה הנאצית חיסלה עשרות אלפי יהודים. מתוך קהילה מפוארת של 60 אלף איש נשארו כאלפיים ניצולים. היום עדיין יש בסלוניקי קהילה יהודית המונה כ 1000 איש, שריד לקהילה ענקית ורבת חשיבות. בסלוניקי תוכלו למצוא מספר בתי כנסת פעילים, בית ספר יהודי ובית עלמין יהודי.

האזורים שכדאי להכיר בסלוניקי

בין האזורים והשכונות שכדאי לכם להכיר ניתן להזכיר את LADADIKA, זוהי שכונה הממוקמת במערב העיר, סמוך לנמל. המיקום בקרבת הנמל השפיע על אופי השכונה אשר הייתה מרכז לסחר בשמן ומוצריו ובה פעלו הסוחרים והמחסנים. השכונה ירדה מגדולתה עד שלבסוף ננטשה לחלוטין במהלך שנות השבעים. כעשור מאוחר יותר התעורר עניין מחודש באזור והשכונה הפכה לאזור של בתי קפה, מסעדות וחיי לילה. אזור זה מושך תיירם רבים מה שהביא להקמתם של בתי מלון ודירות המושכרות לתיירים. ANO POLI היא שכונה בצפון העיר. המיוחד בשכונה זו הוא שהיא שרדה את השרפה של 1917 ולכן היא שמרה על מאפיינה המסורתיים וכאן תוכלו לראות רחובות עם ריצוף אבן מסורתי ואופי מיוחד. VALAORITOU זהו אזור אשר נשלט בעבר על ידי תעשיית הטקסטיל, אך היום זהו אחד מאזורי הבילוי המודרניים של העיר. כאן תוכלו למצוא מסעדות, בתי קפה וברים טרנדים עם הופעות מוזיקה בסגנונות שונים. NARAVINOU, זהו האזור הסמוך לאוניברסיטה ולכן הוא מושך כאן סטודנטים רבים ויש בו הרבה ברים באווירה צעירה. ARISTOTELOUS הוא האזור אשר נמצא במרכז העיר, מקו המים ועד רחוב אגנתיה. זהו אזור תיירותי מלא במסעדות ובתי קפה לאורך הים, כאן גם נמצאים השווקים האותנטיים של העיר. זהו אזור מבוקש בקרב המשקיעים, אך מאפיינים אותו מחירים גבוהים. 

סלוניקי למטייל

אירועים בינלאומיים בסלוניקי

מלבד תיירות העיר מושכת מבקרים רבים מידי שנה בזכות אירועים ופסטיבלים שונים המתקיימים בה, חלקם הם מסורת ארוכת שנים. למשל מידי שנה, מאז 1926, מתקיים כאן היריד הבינלאומי של סלוניקי אשר מושך מעל ל 200 אלף מבקרים ונחשב לאירוע חשוב המכובד גם על ידי הדרג הפוליטי אשר מצטרף לאירוע ונושא נאומים. 

יש כאן פסטיבל סרטים בינלאומי אשר נחשב לאחד החשובים בדרום אירופה, פסטיבל לסרטים דוקומנטריים, פסטיבל קולנוע יווני ופסטיבל מוזיקה אורבנית.  סלוניקי הייתה אמורה לארח את אירועי Europride 2020, אשר מושך מאות אלפי משתתפים, אך האירוע לא התקיים בשל התפרצות הקורונה. ואלו הם רק חלק מהאירועים הבינלאומיים המתקיימים בעיר ומושכים מבקרים רבים, מיוון, אירופה והעולם כולו. 

תחבורה בסלוניקי

בעיר סלוניקי ישנם 75 קווי אוטובוס עירוניים הנחשבים למערכת תחבורה יעילה המאפשרת להגיע ממקום למקום בעיר. בסלוניקי תוכלו למצוא את תחנת האוטובוס המרכזית הגדולה ביוון, ממנה יוצאים אוטבוסים לכל רחבי יוון, כמו גם אוטובוסים למדינות סמוכות ביניהן אלבניה, בולגריה וגרמניה.  אך הבשורה הגדולה בתחום התחבורה הוא פרויקט המטרו של סלוניקי, פרויקט אשר החל להיבנות ב 2006 ומתקרב לסיומו. פרויקט זה אמור לשפר בצורה ניכרת את תחבורת ההמונים בעיר. זהו מגה פרויקט המזכיר בהיקפיו את פרויקט הרכבת הקלה בתל אביב. כמו כן יש כאן קווי רכבת המחברים את סלוניקי לערים אחרות ומעבורות בהן עוברות סחורות ותיירים לאיי הים האיגאי. ולא נשכח את שדה התעופה הבינלאומי אליו מגיעות גם טיסות ישירות מישראל. 

מוסדות חינוך בסלוניקי 

בעיר סלוניקי נמצאות 3 מהאוניברסיטאות החשובות של יוון: אוניברסיטת אריסטו אשר נוסדה ב 1926 ובה אפשר ללמוד מדעים מדויקים, רפואה, הנדסה, משפטים ועוד. אוניברסיטת מקדוניה אשר נוסדה ב 1957 אשר נחשבת לאחד המקומות הטובים ללימודי מנהל עסקים וכלכלה. האוניברסיטה ההלנית הנחשבת לחדשה יותר ומושכת הרבה סטודנטים זרים הנהנים משכר לימוד נמוך יחסית. הסטודנטים הרבים מגבירים את הביקוש לדירות שכורות.

סלוניקי היא עיר מעניינת ושוקקת חיים, דבר אשר יוצר גם עניין גדול בהשקעות נדל“ן בעיר, ובהחלט יש כאן הזדמנויות טובות לנכסים מניבי תשואה. המשבר הכלכלי של העשור הקודם ייצר הזדמנויות רבות ומשך משקיעים רבים. בתהליך הדרגתי יוון התאוששה מהמשבר והמחירים החלו לעלות. אך עכשיו בעקבות נגיף הקורונה נוצר משבר חדש ושוב נפתח חלון הזדמנויות להשקעות משתלמות בסלוניקי. 

Summary
סלוניקי יוון על קצה המזלג
Article Name
סלוניקי יוון על קצה המזלג
Description
כתבה על רקע כללי לעיר סלוניקי ביוון
Publisher Name
Greece-nadlan.co.il
Publisher Logo